Overtreding blijft onbestraft, kalfjes blijven de klos
Na een anonieme tip vragen wij de NVWA om een bedrijf te controleren dat kalfjes opsluit in dichte hokken. De dieren kunnen een beetje naar buiten kijken, maar geen ander kalf aanraken. Volgens de wet is dit een zware of middelzware overtreding.
Het hok na de aanpassing. Beeld: NVWA
Melkveehouders halen kalfjes vlak na de geboorte weg bij hun moeder, zodat ze de moedermelk kunnen verkopen aan de zuivelindustrie. De koeienbaby’s worden eenzaam opgesloten in een ‘eenlingenhok’. En dat terwijl pasgeboren zoogdieren juist een enorme behoefte hebben aan moederzorg en soortgenoten. Die eenzame opsluiting maakt kalfjes angstig en kwetsbaar.
Sociaal contact
Kalfjes zijn kuddedieren. Net als alle jonge zoogdieren hebben ze sociaal contact nodig om zich te ontwikkelen, om gezond te blijven en zich veilig te voelen. Toch staan in Nederland vrijwel alle kalfjes alleen in een hok. Volgens de wet moeten kalfjes in hun onderkomen minimaal 1 ander kalf kunnen aanraken. Dat is al heel weinig maar zelfs die minimale eis wordt regelmatig overtreden. De NVWA is als toezichthouder verantwoordelijk voor het handhaven van die wet.
Tot onze verbijstering wijst de NVWA ons handhavingsverzoek af. Nadat Omdat de veehouder na de controle de eenlingenboxen heeft aangepast, beoordeelde de inspecteur van de NVWA dit als een lichte overtreding. De straf bleef daarbij beperkt tot een mondelinge waarschuwing.
Fysiek contact
De veehouder heeft in elk hok een klein gat gezaagd zodat de kalveren elkaar kunnen zien en met een beetje moeite hun neuzen tegen elkaar kunnen drukken (zie foto).
Het is fijn dat de deze veehouder zo snel in actie is gekomen, maar dit gebeurde pas na het vaststellen van de overtreding.
Daarbij wijkt de inspecteur ook nog eens af van de wettelijke sanctie voor zo’n overtreding. Bovendien is de aanpassing van de hokken nog steeds ver onder de maat. De dieren kunnen net elkaars neus aanraken en dat is niet genoeg voor het verzorgende fysieke contact waar deze wet voor is bedoeld. De dieren kunnen elkaar ook nauwelijks zien, zelfs met een gaatje in de muur blijft dit hok een isoleercel.
Daar laten wij het natuurlijk niet bij zitten, dus we gaan in beroep tegen dit besluit! Vind jij het ook belangrijk dat we opkomen voor de rechten van kwetsbare dieren? Steun ons met een donatie!